Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Chystaná výstavba velkých i malých reaktorů je unikátní příležitostí pro český průmysl. Jinou revoluční změnou je zavádění chytrých sítí a sdílení elektřiny. Více v rozhovoru s energetickou expertkou KPMG Annou Fořtovou.
Jste spolutvůrkyní studie KPMG o socioekonomických dopadech rozšíření Dukovan…
Studii zadalo MMR, kraj Vysočina a Jihomoravský kraj. Byla jsem zodpovědná za oblast energetiky a s mým týmem jsme přispěli technickým pohledem. Mapovali jsme mimo jiné etapy dostavby obou nových bloků a kvalifikační požadavky na pracovníky. Další kolegové z KPMG analyzovali vliv dostavby na regionální dopravu, zdravotnictví a ostatní infrastrukturu.
Materiál už jste odevzdali, tak máte kapacity pro další studie, konzultace a průzkumy trhu?
Ano. Díky spolupráci s ostatními týmy KPMG poskytujeme energetickou expertízu obohacenou o znalosti z dalších oblastí, například kyberbezpečnosti, práva nebo due diligence. Nezaměřujeme se jen na klasické jaderné bloky, ale i malé modulární reaktory (SMR). V obou případech půjde o obří byznysy a mnoho firem se do nich chce zapojit, hlavně skrze dodavatelské řetězce. Umíme poradit i s notifikací u EU, se založením společností, akvizicí či finančním zhodnocením projektů.
ČEZ oznámil záměr postupně postavit až deset SMR…
Ano, a pro spolupráci na vývoji i výstavbě SMR si už i vybral partnera – firmu Rolls‑Royce. O SMR navíc uvažují i Orlen, SUAS Group a Sokolovská uhelná. SMR mohou být vhodným zdrojem energie například pro průmyslové zóny, nemluvě o vyhlížené gigafactory. Hovoří se i o tom, že by SMR posloužily pro napájení datacenter, kterým výrazně poroste zátěž kvůli rozmachu AI. Takže ač takzvané malé, SMR skýtají velké přísliby.
Kromě jádra se s kolegy zaměřujete i na dekarbonizaci a přechod k moderní energetice…
V diskuzích o tomto tématu se málo mluví o nutnosti velkých investic do sítě a systémů podpory pro lepší využití potenciálu, který moderní energetika poskytne. Právě (ne)připravenost distribuční sítě je další z věcí, kterými se zabýváme. Specializujeme se na pokročilé způsoby řízení sítí a infrastrukturu chytrého měření pomocí chytrých elektroměrů. Spolupodílíme se na zavádění prvků chytré sítě a digitalizaci provozovatelů distribučních a přenosových soustav.
Sdílení elektřiny je velká změna pro všechny. Obchodníky zřejmě přiměje k nabízení nových produktů. S jejich návrhem dokážeme pomoci, stejně jako s prognózou vývoje trhu.
Součástí moderní energetiky jsou i obnovitelné zdroje energie (OZE)…
Loni jsme dokončili studii o rozvoji OZE a opatřeních, která zajistí lepší využitelnost intermitentních zdrojů energie a zároveň dostatek regulačních služeb pro provozovatele elektrizační soustavy. Zaměřili jsme se hlavně na rozvoj bateriových úložišť a dalších forem akumulace energie, které sehrají významnou roli v řiditelnosti soustavy a vzniku flexibility pro vyrovnávání výroby a spotřeby v síti.
Novinkou v Česku je sdílení elektřiny…
To je velká změna pro všechny. Koneční zákazníci si budou moci sami sobě posílat elektřinu nebo ji sdílet se sousedy. Výrobci budou pravděpodobně muset ještě víc přizpůsobovat výrobu aktuálním požadavkům trhu. Obchodníky to zřejmě přiměje k úpravám nákupní strategie anebo k nabízení nových produktů. S jejich návrhem dokážeme pomoci, stejně jako s prognózou vývoje trhu. Můžeme přinést i inspiraci z ciziny, protože elektřinu už sdílejí v Rakousku, Dánsku či Španělsku a všude tam má KPMG kanceláře.
Jste také spoluautorkou studie o energetických úsporách domácností…
Tuto analýzu jsme dělali s Buřinkou České spořitelny. Vyšlo nám, že domácnosti protopí cca polovinu nákladů zbytečně, hlavně vinou nedostatečného zateplení starších domů. Domácnosti by mohly ušetřit až 100 miliard Kč ročně, kdyby se masivně přikročilo k energeticky úsporným rekonstrukcím.