středa 15. ledna 2025
ikona hodiny 25. 11. 2024 15:31

Brownfieldy: Nevyužitý ekonomický potenciál českých měst?

V České republice leží ladem přes 10 000 brownfieldů o rozloze více než 38 000 hektarů, což představuje významnou ekonomickou příležitost pro investory, developery a municipality. Tyto nevyužívané nemovitosti, často v lukrativních lokalitách, skrývají potenciál pro tvorbu nové ekonomické hodnoty v řádu stovek miliard korun.

Foto: MSID
Rekonstruovaný obchodní dům BREDA v Opavě hostil konferenci BROWNFIELDS 2024 Foto: MSID

Na aktuální trendy a obchodní příležitosti v oblasti revitalizace brownfieldů se zaměřila odborná konference BROWNFIELDY 2024, která proběhla 31. října v Opavě a jejímž pořadatelem je regionální rozvojová agentura MSID. Setkání předních expertů v oblasti developmentu a urbanismu hostil historický obchodní dům Breda, který sám prochází transformací a jehož celkové náklady na rekonstrukci se odhadují na 300 milionů korun.

Společnost DELTA Group, která patří mezi zkušené experty v oblasti regenerace brownfieldů ve střední Evropě, představila prostřednictvím svých specialistů Chrise Müllera a Erika Štefanoviče inovativní business model pro revitalizaci průmyslových areálů. „Úspěšná transformace brownfieldu vyžaduje komplexní business strategii zahrnující analýzu návratnosti investic, správný mix funkcí a dlouhodobě udržitelný provozní model,“ vysvětluje Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR.

(vlevo) Chis Müller – CMb.industires, a s ním Erik Štefanovič – DELTA Group ČR

Obecně jsou brownfieldy považovány za těžší projekty. Jak proměnit nevyužívané průmyslové objekty v ekonomicky prosperující městské části? Odpověď nabízí projekt Tabakfabrik z rakouského Lince, který byl představen na konferenci BROWNFIELDY 2024 v Opavě jako inspirativní příklad pro české investory a municipality. Jako případovou studii prezentovala DELTA projekt Tabakfabrik Linz, jehož rekultivace byla zahájena již v roce 2015, jak uvedla Marcela Kolářová a potvrdila, že s odstupem času lze skutečně hodnotit tak, že generuje významnou ekonomickou hodnotu pro region.

„Projekt Tabakfabrik Linz představuje ukázkový příklad efektivního využití PPP modelu (Public-Private Partnership) při revitalizaci brownfieldů. S investicí 260 milionů eur se podařilo vytvořit produktivní městskou čtvrť, která dnes zaměstnává 5000 lidí,“ uvádí Chris Müller, zakládající ředitel Tabákové továrny Linec a generální ředitel CMb.industries, partner DELTA Group.

Marcela Kolářová, mluvčí DELTA Group, zdůrazňuje ekonomický potenciál podobných projektů: Tabakfabrik jsme vybrali jako případovou studii proto, že dokonale ilustruje, jak lze pomocí správné strategie přeměnit bývalý průmyslový objekt v prosperující byznysové centrum. Kombinace kreativního průmyslu, kulturních aktivit a komerčních prostor vytváří udržitelný ekonomický model, který generuje pracovní místa a přitahuje další investice. Je to přesně ten typ transformace, který by mohl fungovat i v českých regionech procházejících strukturálními změnami. Linz je třetí nejlidnatější město v Rakousku s cirka dvě stě tisíci obyvateli a stal se tak úspěšný, že jeho rekultivace a rozšíření dále pokračuje. Pravě tento projekt ukázkově demonstruje, že při správném přístupu může revitalizace brownfieldů představovat atraktivní investiční příležitost s významným ekonomickým i společenským dopadem na rozvoj regionu.“

Mezi zásadní činnosti, které DELTA Group nabízí investorům a developerům jsou komplexní řešení zahrnující:

  • Due diligence a analýzu návratnosti investic
  • Strategické plánování rozvoje území
  • Optimalizaci provozních nákladů
  • Implementaci energeticky úsporných řešení
  • Management rizik při revitalizaci
  • Zajištění udržitelnosti projektu

 

Moravskoslezský kraj, který disponuje významným počtem brownfieldů, aktivně podporuje jejich transformaci prostřednictvím různých investičních pobídek a dotačních programů. „Revitalizace brownfieldů představuje významnou příležitost pro ekonomický rozvoj regionu a vytváření nových pracovních příležitostí,“ uvedli zástupci kraje na konferenci organizované Moravskoslezskou investicí a development (MSID).

Krátký záznam z konference Brownfieldy pořádané MSID (Zdroj: MSID)

Experti se shodují, že investice do revitalizace brownfieldů může přinést výrazně vyšší návratnost než greenfield development, zejména díky existující infrastruktuře a strategické poloze objektů. Navíc tyto projekty často získávají podporu z evropských fondů a národních dotačních programů, což zvyšuje jejich ekonomickou atraktivitu.

Závěrem Marcela Kolářová uvedla, že pro úspěšnou realizaci těchto projektů je klíčová spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Se svými zkušenostmi z realizovaných projektů v Rakousku a na Slovensku v hodnotě několika miliard korun aktivně usilují o přispívání k rozvoji metodiky revitalizace brownfieldů a implementaci efektivních business modelů v celém středoevropském regionu.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Aktuality

Dokonalá bouře na trhu s americkými vládními dluhopisy

Rok 2025 začal pro americké vládní dluhopisy pěkně...
Cestovní ruch

30 let inovací a podpory cestovního ruchu

Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR)...
Cestovní ruch

Nejvyšší slevy First minute platí do konce ledna

Slevová pobídka First minute je pro klienty cestovních...

Nejnovější Aktuality

Aktuality

Dokonalá bouře na trhu s americkými vládními dluhopisy

Rok 2025 začal pro americké vládní dluhopisy pěkně...
Cestovní ruch

30 let inovací a podpory cestovního ruchu

Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR)...
Cestovní ruch

Nejvyšší slevy First minute platí do konce ledna

Slevová pobídka First minute je pro klienty cestovních...