pondělí 20. ledna 2025
ikona hodiny 4. 2. 2022 14:08

Úroková sazba může jít i nad pět procent

Včerejší krok ČNB, která opět poměrně razantně zvýšila základní úrokovou sazbu, vyvolal řadu komentářů politiků i expertů. Jaký to bude mít vliv na cenu nemovitostí a kurz koruny?

Petr Karban Petr Karban autor

Novinář, marketingový expert. Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí jako Creative & Content Director a šéfredaktor několika titulů včetně publicistického portálu KomoraPlus.

Foto: Shutterstock.com
Jak dopadnou vyšší úroky na cenu bydlení a kurz koruny? Foto: Shutterstock.com

Ředitel realitního fondu Schönfeld & Co Prémiové nemovitosti Miloš Filip se vyslovil k dopadu na trh s nemovitostmi: „Včerejší další zvýšení úrokových sazeb centrální banky znamená, že bude nutně pokračovat trend zdražování hypoték nastartovaný již v polovině loňského roku. Do cen bydlení se vyšší úroky navíc promítnou také skrze prodražení investičního developmentu. Developeři si obvykle ponechávají otevřené dveře ke zohlednění dražšího financování v koncových cenách nemovitostí, a tak se dá čekat pokračování růstu nabídkových cen nových domů a bytů. Když navíc vezmeme v úvahu zpřísněnou bankovní regulaci pro poskytování hypoték, bude pro běžné lidi v letošním roce bohužel ještě těžší dosáhnout na bydlení ve vlastním. Také v sektoru komerčních nemovitostí platí, že je na výši úrokových sazeb značně citlivý. Zejména u komerčních nemovitostí financovaných úvěry s plovoucí úrokovou sazbou uvidíme bezprostřední nepříznivý dopad vyšších nákladů financování do ziskovosti rozestavěných projektů, podraží také nové akvizice.”

Zajímavý je i komentář Tomáše Kudly, obchodního ředitele Ebury pro ČR a SROV. Mimochodem, agentury Bloomberg označuje právě Ebury jako nejpřesnější v predikcích kurzů měn. „Včera došlo ke zvýšení úrokových sazeb na 4,5 %. V tomto roce se přitom můžeme dostat až na hranici 5 %, teoreticky i přes, ale to bude záviset na tom, jak se bude inflace vyvíjet v čase – očekáváme, že ještě v první polovině roku bude vyšší. Jakmile ale dojde k zastavení jejího růstu a začínajícímu poklesu, přikročí ČNB zřejmě k postupnému mírnému snižování sazeb. Při trendu zvyšování úrokových sazeb by měla česká koruna dále posilovat. Špatná zpráva pro exportéry, protože dojde ke snížení tržeb při konverzích z cizí měny na CZK. Pro občany a firmy pak zvyšování sazeb bude mít za následek další zdražení úvěrů. V případě firem tak nejspíš dojde k pozastavení investic a rozhodování, zda a kdy inovovat. ČNB jako jedna z mála centrálních bank vítá posílení své měny a my můžeme s takto vysokou inflací pracovat, ne ji přehlížet jako ECB, která tvrdí, že inflace je dočasná a čeká třeba na snižování energií. Vedle vysokých sazeb ale hraje pro posílení naší měny také příliv zahraničního kapitálu a rozpouštění devizových rezerv – kolik se jich rozpustilo, se dozvíme z ČNB již 8. února. Případné oslabení měny pak nečekáme – nastat by mohlo, pokud by eskalovaly vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou nebo by hrozil jiný geopolitický konflikt.“

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Aktuality

CHKO Soutok přinese zvýšenou administrativní a finanční zátěž

Vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok přinese Břeclavsku...
Aktuality

Po roce opět silnějšími

Začátek roku je tradičně okamžikem ohlédnutí za rokem minulým,...
Cestovní ruch

Lázeňská místa hledají inspiraci. Víte o nějaké?

Zdařilá rekonstrukce, přebudování interiéru, solitérní objekt, umělecké dílo,...

Nejnovější Expertní pohled

Aktuality

Americká inflace přinesla dluhopisům úlevu, co přinese inaugurace?

Riziková aktiva, které od počátku tohoto roku trápily...
Expertní pohled

Androxgh0st s Mozi útočí i na IoT a kritickou infrastrukturu

Výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd....
Expertní pohled

3 nejlepší obranné taktiky proti kyberútokům

Kybernetické hrozby se vyvíjejí již téměř čtyři desítky...