Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Český statistický úřad dnes zveřejnil detailní data vybraných segmentů ekonomiky za druhé čtvrtletí. Opravňují k mírnému optimismu, nicméně odpovídají očekáváním. I služby se po uvolnění restrikcí odrážejí ode dna.
Přes pozitivní zprávy se řada subjektů potýká s problémy, které v mnoha případech mají existenční rozměry. A potvrzují se slova expertů, kteří již před rokem tvrdili, že jedna věc jsou restrikce samotné, ale významnější pro ekonomiku bude ochota lidí vrátit se k někdejším návykům. Pandemie totiž změnila i ty.
Ve 2. čtvrtletí se tržby zvýšily meziročně o 13,8 %, bez očištění o 14,8 %, mezičtvrtletně vzrostly o 3,4 %. Mezičtvrtletně i meziročně rostla všechna odvětví služeb. „Čtvrtletní tržby ve službách vzrostly poprvé od konce roku 2019. Vysoká tempa růstu v odvětvích spojených s cestovním ruchem jsou důsledkem výrazných propadů v loňském roce. Například tržby letecké dopravy vzrostly na více než dvojnásobek loňských hodnot, tržby v ubytování se zvýšily téměř o třetinu. Tržby cestovních kanceláří a agentur byly v porovnání s loňskem více než pětinásobné,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ. Podrobnosti najdete na https://www.czso.cz/csu/czso/cri/sluzby-2-ctvrtleti-2021.
Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 2. čtvrtletí roku 2021 celkem 4,2 milionu nocí, což bylo meziročně o 56,1 % více. Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 1,6 milionu hostů, meziročně to představovalo zvýšení o 51,3 %. „Ve 2. čtvrtletí letošního roku se návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení dostala do kladných čísel. Stalo se tak po pěti čtvrtletích poklesu kvůli koronavirové krizi. Meziročně se zvýšil počet příjezdů o 51 % a počet přenocování o 56 %. V porovnání s předcovidovým rokem 2019 jsou ale výkony ubytování pouze třetinové,“ komentuje aktuální výsledky Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ. Další informace na webu https://www.czso.cz/csu/czso/cri/cestovni-ruch-2-ctvrtleti-2021.
Výroba masa ve 2. čtvrtletí 2021 dosáhla 116 277 tun, v meziročním srovnání to bylo o 4,3 % více, avšak převážně vlivem nízké srovnávací základny loňského roku. Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu se meziročně zvedly o 3,3 % a jatečné drůbeže o 0,9 %. Ceny prasat opět zůstaly pod úrovní srovnatelného období loni (−17,7 %). „Výroba masa se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšila o 4,3 %. Vzhledem k poslednímu srovnatelnému období před koronavirovou pandemií, 2. čtvrtletí roku 2019, vychází výsledek produkce masa vyšší o 2 %. Ceny jatečných prasat se odrazily od svého dna. Zemědělci prodávali jatečná prasata v průměru za 36,25 Kč za kg jatečné hmotnosti,“ říká Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví.
„Přestože výroba masa se v poslední době zvyšuje, zemědělci se potýkají s nepříznivou úrovní cen, za které prodávají jatečná zvířata, navíc ceny vstupů rostou mnohem rychleji. Tento trend se nejvíce projevuje v chovu prasat,“ dodává Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví. Více najdete na https://www.czso.cz/csu/czso/cri/zivocisna-vyroba-2-ctvrtleti-2021.