Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Továrna na ohýbaný nábytek byla v Bystřici pod Hostýnem založena vynálezcem, designérem a německým podnikatelem, Michaelem Thonetem v roce 1861. Ten se pro toto místo rozhodl kvůli okolním bukovým lesům, výhodné logistické poloze a pracovitosti místních obyvatel. Továrna si za dobu svého fungování prošla různými obdobími rozkvětu i úpadku, ikonický ohýbaný nábytek se však v jejím areálu vyrábí nepřetržitě až dodnes.
„Michael Thonet byl vizionář. Díky vynálezu ocelové pásnice umožnil struktuře vláken bukového dřeva podvolit se do zvolené formy. Tímto objevem a také průmyslovým uspořádáním práce spustil revoluci ve výrobě nábytku. Spolu se vzpomínanou průmyslovou výrobou vnesl do oblasti nábytku lehkost, funkčnost, design, a to byly atributy, které se do té doby společně u nábytku nevyskytovaly,“ uvádí generální ředitel společnosti TON, Milan Dostalík. „Kromě revolučního produktu však vybudoval i úplně odlišnou obchodní a marketingovou strategii. Už v roce 1859 například prezentoval svoje výrobky v prvním katalogovém listu. Z historie se stále učíme a jsme hrdí na to, že továrna funguje i dnes a my jsme další generací, která ji posouvá vpřed,“ dodává Milan Dostalík.
V raném období byla založena kvůli výrobě ikonické židle č. 14. Postupem času se stala nejdůležitější výrobní pobočkou Thonetova impéria, které zahrnovalo ještě provozovny v několika dalších městech tehdejšího Rakouska-Uherska a Německa. Bystřice pod Hostýnem však měla svoje specifické postavení – vznikaly v ní všechny návrhy nových produktů a také experimenty, které měl na starosti August Thonet, jeden z pěti synů Michaela.
Období zlaté éry skončilo s příchodem první světové války. Ta předurčila v oblasti ohýbaného nábytku zásadní změny. I navzdory ekonomické krizi tehdejší firma pokračovala ve svojí výrobě. Roku 1924 se firma spojila se svou konkurencí, společností Kohn-Mundus, a vytvořila koncern Thonet-Mundus. V tomto období nastupovala vlna modernismu a jednoduché linie produktů předznamenaly modernistické heslo „forma sleduje funkci“.
Příchod druhé světové války a hlavně její konec znamenal další restrukturalizaci – tehdejší nábytkářské impérium se rozpadlo na jednotlivé buňky a továrna v Bystřici pod Hostýnem byla znárodněna.
V roce 1953 dostala název TON, zkratka slov továrny na ohýbaný nábytek. Spolupracovala s designéry a architekty té doby, vyráběla a inovovala vlastní stroje a reprezentovala tehdejší Československo po celém světě. Po pádu komunistického režimu vznikla v roce 1994 akciová společnost, která dnes propojuje ladné ohýbané tvarosloví s inovativními nápady designérů.
„Jsme šestou generací, která píše příběhy ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem. To nás nutí myslet i na generace budoucí – ve vztahu k tomuto místu také obecně přemýšlet nad tím, jak konkrétně přispět k dostatečné kvalitě životního prostředí,“ vysvětluje Milan Dostalík. TON se proto zaměřuje nejen na neutralitu svojí uhlíkové stopy, ale začne také nabízet vedle oprav rákosového výpletu i renovaci celých produktů. „Chceme se zaměřit na prodloužení životního cyklu produktů a připomínat, že se někdy stačí vrátit k tomu, co používaly už generace před námi,“ dodává Dostalík.
Příběhy spojené s výročím 160 let fungování továrny mapuje nová publikace Adama Štěcha +-160 let. Část z nich si můžete prohlédnout také na webu, kde můžete shlédnout také 360° video, které vám umožní nahlédnout do výroby na technologii ručního a strojního ohýbání dřeva. Prodej knihy i web byly spuštěny dnes.