čtvrtek 23. ledna 2025
ikona hodiny 1. 9. 2020 08:16

Premiéra unikátní robotické buňky

Na český, slovenský a polský trh vstupuje novinka v segmentu automatizovaných výrobních řešení – platforma VAROK. Jedinečná je pro svou nadstandardní variabilitu, kompatibilitu a design. Autorem je humpolecká firma OK Technical Group, s.r.o., která je jediným ryze českým výrobcem robotických buněk tohoto charakteru. 

Foto: archiv OK Technical Group
Foto: archiv OK Technical Group

„Naše rodinná firma zažívá absolutně zlomové období. Paradoxně nikoliv proto, že celý svět ovládla koronavirová krize, ale z toho důvodu, že vysíláme na trh svůj první autorský projekt, takový náš pomyslný otisk prstu, robotickou buňku VAROK,“ uvádí Karel Antonín, majitel společnosti OK Technical Group.

Robotické buňky obecně nejsou u nás a ni ve světě neznámým pojmem, humpolecký koncept je ale unikátním spojením všeho nejlepšího, co kdy bylo v této oblasti vyvinuto a k tomu dostal do vínku řadu vylepšení, která v rámci jednoho produktu nebyla doposud na trhu nikdy nabídnuta. Firma tak zúročila několikaletý vývoj a práci expertů v oboru konstrukčního inženýrství, který má v Česku tradici a je na světové úrovni.

Platforma VAROK

Unifikované řešení pro robotická pracoviště. Oproti běžnému otevřenému pracovišti je mobilní, nezávislé na centrální vzduchotechnice a obsahuje prvky pasivní i aktivní ochrany, které zabraňují, aby se negativní vlivy vznikající při výrobním procesu dostávaly do ovzduší. Umožňuje fungování s různými technologiemi bez dodatečných požadavků na úpravu provozu: svařovací metody MIG / MAG TIG, obrábění, lepení, tmelení, laser svařování / WATER JET, lakování, tryskání, a další technologie a jejich kombinace. Nabízena je nejen v základní variantě k integraci technologií ve vlastní režii zákazníka, ale také s již integrovanými technologiemi a jejich naprogramováním přesně na míru dané aplikaci.

Buňka je díky svému svařenému ocelovému rámu dokonale pevná, a proto není problém ji v rámci výroby kamkoliv posunout, aniž by systém bylo nutno následně přenastavit, hýbat s robotem vůči ostatním periferiím. „To u běžných robotických buněk není obvyklé,“ vysvětluje Karel Antonín. „Buňky lze navíc neomezeně rozšiřovat a propojovat dopravníkovým systémem, neomezená je také volba možnosti uložení robotů i polohovadel a nadstandardní je i nabídka typů zakládacích pozic. Unikátní je i možnost volby lineárního portálu nebo pojezdu, které nepředstavují pro vnitřní systém buňky žádné omezení – tato vlastnost se zaběhnutému standardu v tomto segmentu rovněž vymyká,“ doplňuje majitel humpolecké společnosti.

Společnost OK Technical Group

Humpolecká rodinná firma je na českém trhu od roku 1992. Její oblastí je autorizovaný prodej a servis 24/7 pro segment montážních technologií, značících a procesních laserů a produktů z oblasti automatizace a robotiky.  Letos představuje. svůj první autorský produkt – platformu VAROK, unifikované řešení pro robotická pracoviště. „Vždy jsme měli touhu mít svůj vlastní produkt a přijít s něčím na opravdu vysoké úrovni. Pevně věřím, že se nám to podařilo,” říká majitel společnosti Karel Antonín.

Články autora Petr Simon

Nejnovější články

Aktuality

Komora vítá start legislativního procesu k mistrovské zkoušce

Hospodářská komora České republiky oceňuje, že Ministerstvo průmyslu...
Expertní pohled

Města a obce mohou ušetřit více než polovinu výdajů za energie

Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem...
Trendy

Restaurace 2024: Stabilnější růst cen a chuť jíst zdravěji

Průměrná cena oběda v prosinci dosáhla 193,90 Kč,...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe

E.ON Energy Globe hledá nejlepší udržitelné nápady

Jaký projekt naváže na rezervaci velkých kopytníků v...
Pohled z praxe

Po roce opět silnějšími

Začátek roku je tradičně okamžikem ohlédnutí za rokem minulým,...
Aktuality

Lednové legislativní novinky jsou pro podnikatele přínosem

S počátkem roku vstoupila v platnost řada legislativních změn,...