Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Ceny ropy se na začátku nového týdne zvyšují, k jejich růstu přispívají zejména nižší dodávky a příznivé statistické údaje. Pokračující růst cen americké ropy ale brzdí obavy z dalšího růstu počtu případů nemoci COVID-19 v USA, který by mohl snížit poptávku po pohonných hmotách.
Včera krátce před 17:30 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent vzestup asi o 1,2 procenta na 43,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,4 procenta a prodávala se zhruba za 40,83 dolaru za barel.
Nejnovější statistické údaje týkající se globální ekonomiky jsou příznivé. V Číně se ekonomika zotavuje a jejím kapitálovým trhům se daří lákat peníze. Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně vzrostly a aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila. Zprávy z Německa však naznačují, že oživení z pandemie bude zřejmě pomalé a bolestivé. Průmyslové zakázky vzrostly v květnu jen mírně a pětina německých firem v průzkumu uvádí, že se obává platební neschopnosti.
Pozitivní jsou i zprávy ohledně nabídky ropy. Těžba v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) klesla nejníže za desetiletí. Snižuje se také těžba ve Spojených státech, když počet vrtných plošin v provozu již devátý týden klesl. Rychlejšímu růstu cen americké ropy ale brání obavy z dalšího růstu počtu případů onemocnění COVID-19. Za první čtyři červencové dny oznámilo 15 států USA rekordní nárůst počtu nových případů nemoci. Celkem se už v zemi podle výpočtu agentury Reuters nakazily téměř tři miliony osob a kolem 130 000 lidí s nemocí zemřelo.